sablon denumire fisiere pdf si xml plus problema factura anulata

Started by sepromsrl, Jan 04, 2024, 01:17 AM

Previous topic - Next topic

sepromsrl

Buna ziua

Am reusit sa instalez icefact + icefactd si sincer sunt foarte foarte multumit.
Am autorizat icefact la anaf, am emis primele doua facturi, am transmis catre anaf, scoate la imprimanta, e perfect. Mai ales ca functioneaza si in anume conditii explicate la sectiunea de Linux.

Intrebarile sunt urmatoarele cu detalieri mai jos:
1. Se poate seta sablon de denumire al fisierelor?
2. Am anulat factura curenta (sters) si am refacut-o. Nu pot sa ii dau numarul facturii sterse, spune ca deja e in sistem desi nu apare in listing.
3. Se poate pe viitor implementa un registru al raspunsurilor primite spre descarcare in SPV?


1. Sablon de denumire al fisierelor, de exemplu:

NrOrdine_data_FF_prefix_nrFactura_NumeFirma_30.15_lei[_CASH].pdf

nr ordine il pun manual, incepe cu "01" la fiecare inceput de luna;
data - ori manual, ori o extrage din sistem, dar accepta hh_mm_ss in loc de hh:mm:ss - nu-i plac cele doua puncte;
_CASH = daca a fost bifata emiterea chitantei.

la fel pentru exportul UBL: NrOrdine_data_eFactura_prefix_nrFactura_numefirma_SumaLei.xml, fara "[_CASH]" in coada.

Calea de salvare o tine minte de fiecare data.

    Folosind formatul descris mai sus, sistemul din firma intocmeste la sfarsit de luna un borderou interactiv in format HTML cu linkuri catre facturi, fisiere, pagina cu datele clientului (telefon,adresa, cum prefera livrarea, ce comenzi a avut in trecut).
Genereaza automat registrul de casa imediat cum apare un fisier cu "_CASH" in coada.

Asadar, se poate activa in program un sablon de denumire a fisierelor exportate?

2. Referitor la factura anulata: in timpul testarilor am emis-o din greseala cu chitanta. A fost factura curenta, nu am mai intocmit alta dupa. Telefoane, stres, n-am mai vazut butonul unde se bifeaza "emite chitanta", asadar nu am debifat, deci nu stiu ce se intampla daca debifez. M-am incurcat, am vrut sa sterg chitanta din coloana "Documente", butonul "Chitante". Este foarte clar si logic - in felul asta nu se poate anula chitanta fara anularea facturii, asadar am anulat factura si a disparut complet.
Cand am refacut factura, am descoperit ca nu mai accepta acelasi numar ca si factura anulata. Vrea cu numarul urmator. M-a salvat backupul periodic al bazei de date "numefirma.db". 

Factura anulata este obligatoriu sa ramana in sistem, chiar daca nu am urcat-o in SPV?

3. Registru de raspunsuri:
  La ceva vreme dupa transmiterea facturii in SPV (vreo juma de ora) apare raspunsul ANAF adica factura avand aplicat acel sigiliu electronic de care povestesc ei. Bineinteles tot in XML, nu e pe acolo nici un buton in plus sa permita si vizualizarea pentru oameni normali la cap.

   Eu prefer sa fac backup la tot inclusiv numarul alocat ca id de incarcare, numarul id descarcare, ce am trimis in format XML-UBL, ce raspunsuri au sosit. Plus conversie in PDF a raspunsului primit conform procedurii celei stufoase si capricioase, sa fie placut ochiului. Asta ca sa fiu 100% acoperit daca cumva in viitor sistemul lor incepe sa se comporte precum sistemul cardurilor de sanatate.
Am citit pe grupul de facebook "RO-eFactura" ca se lucreaza sa se implementeze in cateva programe de facturare (am retinut numele "facturis") la un registru in care se descarca raspunsurile.

    Aveti cumva in plan o astfel de implementare?

Cu respect, va multumesc pentru amabilitate

Serghei

1) Avem un plan sa facem un sablon pentru denumirea pdf-urilor.

2) Anularea nu este acelasi lucru cu stergerea. Cand anulati, facturile sunt marcate cu "ANULAT" si se predau la contabilitate, din acest motiv numarul nu este eliberat. Pentru a sterge complet factura apasati... "Sterge factura".

3) Lista de raspunsuri primite de la ANAF este implementat in IceFact probabil de prin 2022. Urmeaza sa facem si modulul pentru primirea facturilor de la terți.