Versiune pentru ubuntu 20.04

Started by aduzsardi, Aug 04, 2024, 12:03 PM

Previous topic - Next topic

aduzsardi

Salutare,
Nu mai oferiti build-uri pentru ubuntu 20.04 ?
Se pare ca ultima versiune nu mai merge instalat pe ubuntu 20.04, momentan mi-e foarte compicat sa fac update la sistemul de operare la o versiune mai noua (chiar daca mi-e in plan) ... oare as putea cumva sa incerc eu sa fac build din codul sursa ?
Mersi!

└─$ ▶ sudo apt-get install ./icefact_1.8.6-1_amd64.deb
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Note, selecting 'icefact' instead of './icefact_1.8.6-1_amd64.deb'
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
 icefact : Depends: libc6 (>= 2.35) but 2.31-0ubuntu9.16 is to be installed
           Depends: libstdc++6 (>= 11) but 10.5.0-1ubuntu1~20.04 is to be installed
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.

└─$ ▶ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 20.04.6 LTS
Release: 20.04
Codename: focal

Serghei

Pff, e supercomplicat să oferim acum și un build pentru un distro mai vechi. În afară de programul în sine trebuie recompilate și toate dependențele.

Cred că este mai simplu să faceți dvs upgrade la un Ubuntu suportat decât să trecem iar prin toată harababura dependențelor...

aduzsardi

Da , inteleg destul de bine situatia ... doar ca asa cum am zis si eu mai sus, nu e prea simplu nici pentru mine sa fac update
Tocmai de asta m-am oferit sa incerc sa fac build-ul eu daca nu e hard requirement pentru dependintele acelea ca si functionalitate, ci doar au fost link-uite datorita sistemului pe care a fost compilat/impachetat.

Nu se poate sa fiu singura persoana cu licenta si pe Ubuntu/Linux in situatia asta  ;D  ::)
Pretty please ?

Promit ca o sa imi copiez datele cat de curand pe un backup extern sa pot sa fac un reinstall cu o versiune de ubuntu mai recenta. Momentan am foarte multe "third party" software instalat (work shit) si nu imi merge sa fac un do-release-upgrade cum as face in mod normal.

Mersi!

Serghei

Ok, o sa incerc sa fac un build intr-un container si va tin la curent. O sa dureze ceva, imi ramaneti dator :)

aduzsardi



aduzsardi