Aveti nevoie de e-facturi din categoria "ciudatenii"?

Started by sepromsrl, Jan 10, 2024, 12:59 PM

Previous topic - Next topic

sepromsrl

Am tot citit pe forum despre optiunea de a descarca in Icefact si facturile primite. Am vazut si ca ati construit un convertor xml-pdf care inca este in lucru, drept urmare nu este perfect.

Am observat ca pe unele facturi XML nici convertoarele anafului nu le pot reprezenta grafic corect. Mai nou, azi convertorul web nu vroia sa isi faca treaba nici cu slujba de la Arhiepiscopie.

In SPV am primit doua facturi ciudate cu urmatoarele particularitati:

- servicii auto - au schimbat doua becuri la una din masinile firmei. Reprezentarea grafica in PDF a ceea ce scoate convertorul celor de la Anaf (ala scris in Java) se intinde pe 12 pagini. In lista cu produsele facturate apare si numaru de inmatriculare al masinii si seria de sasiu, mi l-au vandut chiar si pe... mecanicul de la ei din servis. Ne uitam ca prostii si ne tavalim pe jos de ras;

- Digi / RCS / RDS, servicii de internet:  in  factura xml descarcata din SPV este inclus (format uuencode/uudecode daca recunosc bine) si factura in PDF cu antetul Digi - factura pe care o trimit ei dintotdeauna pe mail. Convertorul Anaf (java)  reprezinta partea de factura electronica pe o singura pagina incadrata aiurea rau, dar extrage corect factura PDF cu antet. Asta m-a lasat masca - echipa de la Digi s-a gandit deja sa clarifice eventualele "goange" precum mai sus cu mecanicu, si in e-factura a inclus si factura lor in formatul traditional.

Va sunt cumva de folos asemenea "capodopere" pentru a dezvolta icefact? Daca considerati ca va ajuta, eu vi le pun la dispozitie.

Cu respect.

Serghei

Sigur ca da, cu cat baza de sample-uri este mai mare cu atat putem sa facem un convertor mai adaptabil si mai rezistent la ciudatenii. Puteti sa le trimitei la db@icesoft.ro