News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Codul de autorizare

Started by SNHzxQ, Dec 13, 2023, 01:23 PM

Previous topic - Next topic

SNHzxQ

Buna ziua, am semnatura digitala calificata inrolata in SPV. Am obtinut codul de autorizare. La ce imi foloseste acest cod de autorizare? Ramane salvat in aplicatia de facturare si este folosit la actionarea butonul <Transmite eFactura catre ANAF>? Trebuie sa obtin coduri de autorizare de fiecare data cand vreau sa trimit o eFactura la ANAF sau acesta este permanent?

P.S.- Pentru verificarea eFacturii obtinute cu Icefact folosesc validarea xml-ului pe PC-ul meu cu DUKIntegrator, actualmente versiunea 1.4.18.3.3- FACT1 - vers. validator J1.0.15 / P1.0.0 de pe site-ul ANAF. Sa am siguranta ca totul este OK si xml-ul nu va fi respins.




Serghei

Buna ziua,

Codul de autorizare este valabil 90 de zile, va trebuie sa repetati procedura de autorizare dupa ce expira.

Programul face si el niste validari sumare, dar daca doriti sa stiti 100% ca XML-ul generat este corect, da, DUKIntegrator este aplicatia care trebuie.

noruletz

Buna ziua,

In cazul meu, mi-am inrolat in SPV semnatura calificata in Cloud, insa la momentul parcurgerii procesului de obtinere cod de autorizare (prin Chrome), dupa ce imi este identificat certificatul calificat si introduc credentialele, primesc urmatorul mesaj de eroare: "one or more errors occurred".
Aveti vreun sfat?

De asemenea, avand in vedere ca atat softul de facturare, cat si certificatul calificat pot fi utilizate pe mai multe surse concomitent, acest cod de autorizare trebuie obtinut pt fiecare sursa (laptop, desktop, etc) in parte sau un singur cod este valabil pt toate sursele titularului SPV-ului?

Va multumesc anticipat!

Serghei

Cine vă dă mesajul "one or more errors occurred"? În SPV puteți intra? Codul generat este valabil pentru orice aplicație care folosește unul dintre CIF-urile titularului semnăturii.

noruletz

#4
Mesajul vine de la furnizorul certificatului calificat si apare dupa ce imi sunt cerute credentialele pentru semnatura digitala (atasez capturile de ecran).
In SPV nu ma pot loga azi pentru ca e nefunctionala platforma, potrivit anuntului de pe situl ANAF. Mai incerc maine, sa vad daca persista problema, posibil sa fie acesta motivul pt care nu se genereaza codul.
Multumesc oricum pentru informatii!