Campuri suplimentare efactura

Started by ebobocea, Feb 01, 2024, 09:26 PM

Previous topic - Next topic

ebobocea

Buna,
Ar fi util sa introduceti un camp unde sa putem introduce un nr de contract/comanda. Si de asemenea un camp pt termenul de plata.
Stiu ca exista in schema xml a fisierului.

In plus, cred ca nu converteste corect anumite unitati de masura, sau nu stiu eu cum le mapati dvs.  De ex. am introdus "ore" ca u.m. pt serviciile de consultanta si in xml s-au convertit in C62, care cred ca e ceva generic, nu sunt sigur. Dar stiu ca aceasta u.m. are codul LH cf std UN/ECE 20.
Daca aveti aceasta mapare va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa trec la U.M. ca sa mapeze cu LH.

Multumesc.

Numai bine,

Emil

Serghei

Bună ziua.

Termen de plată există, trebuie activat în Setări -> Facturare -> Activează marcarea plăților.

Restul de câmpuri solicitate o să fie și ele introduse la un moment dat. Introducerea câmpurilor suplimentare trebuie gândită atent, că nu sunt greu de de bagat, dar interfața va deveni foarte stufoasă și încarcată.

La mapare, momentan există câteva unități de măsură uzuale, va trebui să mai extindem sau eventual să poată fi setate de utilizatori.

Deocamdată avem așa:

if ("buc" == um)
    ubl << "H87";
else if ("m" == um || "ml" == um) // metru liniar
    ubl << "LM";
else if ("pers" == um || "persoana" == um || "persoane" == um) // persoane
    ubl << "IE";
else if ("cam" == um || "camera" == um || "camere" == um) // camere
    ubl << "ROM";
else if ("kg" == um)
    ubl << "KGM";
else if ("t" == um) // tona metrica
    ubl << "CTN";
else if ("hl" == um) // hectolitru
    ubl << "HLT";
else if ("l" == um) // litru
    ubl << "LTR";
else if ("mp" == um) // metru patrat
    ubl << "MTK";
else if ("mc" == um) // metru cub
    ubl << "MTQ";
else if ("per" == um) // pereche
    ubl << "PR";
else
    ubl << "C62";


ebobocea

#2
Multumesc pt raspuns.

Da, stiu de aceasta optiune si e deja activata, dar nu se mapeaza in xml. Nu vad elementul "Payment Terms"

Cred ca totusi un camp pt referinta comanda/contract e important si nu complica interfata.

Ar fi super sa avem optiunea de a ne mapa u.m.-urile  :)

Serghei

In XML exista un camp numit "DueDate", conform standardului termenul de plata se trece fie acolo, fie in PaymentTerms/Note.

https://docs.peppol.eu/poacc/billing/3.0/syntax/ubl-invoice/cbc-DueDate/
https://docs.peppol.eu/poacc/billing/3.0/syntax/ubl-invoice/cac-PaymentTerms/cbc-Note/

IceFact ar fi trebui sa scrie si in PaymentTerms, dar aici tocmai am descoperit un bug, va fi corectat in versiunea viitoare.


ebobocea

Ok, multumesc, vad ca macar in campul "DueDate" apare, bine ca este totusi undeva.